4 podstawowe odmiany skarpetek damskich

Skarpetki nie są jakimś fascynującym elementem garderoby. Rzadko kiedy się o nich myśli, a szkoda, bo skoro są one stałym elementem wszystkich stylizacji, powinny być do tych stylizacji odpowiednio dobierane. Można wyróżnić aż cztery podstawowe typy damskich skarpetek. Każdy z nich charakteryzuje się inną budową i dzięki temu sprawdza się wyłącznie w konkretnych połączeniach odzieżowych.

Stopki

W momencie, gdy tylko pojawiły się na rynku, od razu zrobiły na nim istną furorę. Stopki to krótkie skarpetki, które zasłaniają wyłącznie samą stopę, tak więc nie dosięgają nawet do kostki i dlatego też raczej bywają noszone wiosną i latem niżeli zimą czy jesienią. Znakomicie prezentują się z szortami, spódniczkami oraz spodniami o krótszych nogawkach (np. o długości 7-8). Umieszczone w zakrytym bucie przed kostkę, czyli np. adidasie bądź trampku, będą niemalże niewidoczne, a dzięki temu nie zaburzą prezencji przygotowanej stylizacji.

Skarpetki długie

Klasyka gatunku. Stopkom nie można odmówić wysokiej estetyki, jednakże gdy nadchodzi pora jesieni, a noce stają się coraz dłuższe i zimniejsze, trzeba wrócić do pewnych tradycji i sięgnąć po najbardziej tradycyjne skarpety ze wszystkich. Dzięki swojej długości zapewniają nogom przyjemne ocieplenie i niebagatelny komfort. Są wygodne, ponieważ nie zsuwają się ze stóp. Dawniej uważano, że długie skarpetki nie pasują do butów przed kostkę, dlatego noszono je głównie do kozaków i botków, czyli do takiego obuwia, w którym były one niewidoczne. To się jednak zmieniło. Teraz w trendach pojawiają się bardzo modne długie skarpetki, które nosi się właśnie tak, by wszyscy mogli dostrzec występujący na nich nadruk.

Skarpetki balerinki

Z jednej strony mogą przypominać stopki, ale różnią się od nich tym, że są jeszcze mocniej wycięte, co sprawia, że mogą zasłonić wyłącznie spód stóp, palce oraz fragmenty pięty. Z uwagi na specyficzną budową mają konkretne przeznaczenie. Już sama nazwa podpowiada zresztą, że skarpetki o kroju balerinek będą noszone do butów w typie balerinek, czyli butów odsłaniających wierzchnią część śródstopia oraz kostki. Cienki materiał stosowany w tych skarpetkach znakomicie sprawdza się wiosną i latem. Nic w tym dziwnego. W końcu baleriny są butami noszonymi niemalże wyłącznie w sezonie letnim, czyli wtedy, gdy na dworze jest naprawdę gorąco.

Podkolanówki

Dla uzupełnienia tematu na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o podkolanówkach będących takim połączeniem rajstop i skarpet. Tworzy się je z cienkich materiałów, które mają za zadanie imitować skórę.